شیراز کوه

«شیراز و آب رکنی و این باد خوش نسیم////\\\\عیبش مکن که خال رخ هفت کشور است»

گزارش جشنواره سنگنوردی رامجرد

به نام خدا

هيات كوهنوردي و صعودهای ورزشی استان فارس اولین جشنواره سنگنوردی را در جهت گراميداشت اساتيد سنگنوردي فارس : آقايان شاهين عارف نيا، اصغر حقيقي نيك، حسين خليلي، محمد سعيد ذكاوت و حميد اخگر برگزار كرد.

اهداف اين جشنواره:

تقويت فعاليت هاي سنگنوردي در زمينه صعودهاي بلند

تبادل اطلاعات و ايجاد ارتباط بين سنگنوردان

آموزش و تمرين انواع روش هاي باركشي و حمل مصدوم

شب ماني در ديواره به وسيله پرتالج

گشايش مسير

تشكيل تيم ديواره بلند جهت گشايش مسير در منطقه بيستون و علم كوه

مدرسين اعزامي از فدراسيون كوهنوردي و صعودهاي ورزشي:

آقايان : شهرام عباس نژاد، حسين بلند اختر، فرشاد ميجوجي، حميد شفقي و خانم مهسا حكام زاده

نفرات شركت كننده در جشنواره : حضور تقريبا 50 نفر از سنگنوردان فارس و آقاي حميد فرح بخش از بهبهان و سه خانم و سه آقا از تهران

و اما گزارش جشنواره ...

افتتاحيه جشنواره روز سه شنبه 29/1/139۱  ساعت 5 بعد از ظهر در محل پايگاه قهرماني واقع در بلوار هفت تنان شيراز آغاز شد. در ابتدا آقاي رحاميان دبير هيات كوهنوردي شيراز و آقاي جلالي رئيس هيات پس از خوش آمد گويي به حضار، در رابطه با اهداف جشنواره سخنراني مختصري داشتند و در ادامه آقاي حسين بلنداختر از مدرسين سنگنوردي در مورد آموزش هايي كه قرار بود در اين چند روز داده شود توضيحاتي دادند.

هدایائی تهيه شده بود كه خدمت اساتيد و پيشكسوتان استان تقديم شد.

از تربيت بدني فارس نيز آقاي هاشمي نژاد در افتتاحيه شركت داشتند كه در سخنراني خود از سنگنوردان و هيات کوهنوردی در خصوص برگزاري جشنواره سنگنوردي در استان فارس تقدير و تشكر كردند.

پس از سخنراني ها، آقاي شهرام عباس نژاد با همراهي آقاي بلند اختر كلاس آموزشي كروكي كشي از ديواره ها و اهميت آن را به حضار ارائه نمودند.

در ساعت 7:40 همه شركت كنندگان در جشنواره به سمت مرودشت حركت کردند و پس از رسیدن در خوابگاه مجموعه ورزشي تختي مرودشت مستقر شديم.

پس از جاگير شدن كامل هم طناب ها مشخص شدند و كليه ابزارهاي سنگنوردان توسط مدرسين بازديد شد و بعد از آن شام صرف شد و خوابيديم.

صبح روز چهارشنبه به سمت منطقه رامجرد حركت كرديم و در ابتدا از همطناب ها خواسته شد كه كليه ابزار هاي خود را پاي ديواره ويترين كنند وآقاي بلنداختر كلاس ابزار شناسي در صعود ديواره بلند را شروع كردند و در اين كلاس مواردي چون ساختن خود حمايت با طول متغير توسط طناب 7 ميل 5/2 متري و استفاده از ديزي چين و غيره به حضار آموزش داده شد.

سپس چهار مسير تقريبا 20 متري توسط مربيان به صورت قرقره آماده شد و كساني كه تجربه ابزار گزاري نداشتند در اين مسير ها به صعود و حمايت پرداختند البته سنگنورداني كه تجربه بيشتري داشتند در مسير هاي مختلفي 2 تا 3 طول ابزارگزاري كرده و صعود كردند.

 

بعد از صرف ناهار آقاي عباس نژاد نحوه برپا كردن پرتالج را آموزش دادند و در مورد اردوهاي آمادگي صعود آينده خود به ترانگو و مشكلات پيش رويشان توضيحاتي را ارائه كردند.

در طول روز آقايان بلنداختر و عباس نژاد در ميان سنگنوردان به نظارت و آموزش مشغول بودند و در پايان روز به سمت خوابگاه حركت كرديم و اين چنين روز اول به پايان رسيد.

صبح روز پنج شنبه آقايان حسين بلند اختر، فرشاد ميجوجي و حميد شفقي كلاسي آموزشي در ارتباط با نحوه استفاده از ابزاري چون ديزي چين، كوييك فيكس ، فيفي باركشي، نحوه نصب كارگاه و غيره برگزار كردند و در ادامه عده اي ماندند كه در مابقي كلاس ها شركت كننده و بقيه به صعود در مسير هاي مختلف مشغول شدند.

آقايان شفقي و ميجوجي نحوه صعود مصنوعي را در كلاسي يك ساعته آموزش دادند و عده اي به تمرين صعود مصنوعي و عده اي هم به صعود دو طول مسير جشنواره پرداختند و اين چنين روز دوم جشنواره نيز به پايان رسيد.

صبح روز جمعه آقايان فرشاد ميجوجي و شهرام عباس زاده ادامه آموزش صعود مصنوعي را به حضار ارائه دادند و در ادامه نحوه رول كوبي دستي و باركشي سنگين آموزش داده شد و در سه گروه سنگنوردان به باركشي پرداختند و عده اي هم صعود كردند.

عصر روز جمعه 1/2/1391 اختتاميه برگزار شد و لوح تقديرهايي به مربيان و كساني كه زحمات زيادي در اين جشنواره كشيده بودند اهدا شد.

فعاليت هاي انجام شده در جشنواره رامجرد:

گشایش مسیری سمت راست دیواره توسط آقایان حمید شفقی و حسین بلنداختر و خانم حکام زاده طول 1 : 45 متر 11 طول 2 : 30 متر 10 ، طول 3 ، 30 متر 10 ، طول 4 ، 30 متر 11 ، طول 5 ، 30 متر 12 . کارگاهها آماده و مسیر ابزارگذاری می باشد . 

گشايش مسيري اسپرت با درجه سختي بالا به نام مسير جشنواره توسط آقايان هاشم كشاورز و مهدي رهنما و خانم دوكوهكي

بازگشايي مسير آقاي رضا كريمي توسط آقايان آذران حميدي و علي انهاري فرد

به اتمام رساندن مسيري كه آقايان آذران حميدي و علي انهاري و حسين قاعدي و خانم دوكوهكي قبلا گشايش كرده بودند توسط دو نفر از سنگنوردان مهمان تهراني

گشايش دو طول مسير كه به كارگاه دوم مسير رضا كريمي مي پيوندد توسط آقايان رضا روستا و حامد قشقايي

گشايش مسيري سمت چپ مسير نيك سرشت توسط آقايان مهدي پاك نظر و حميد فرح بخش

در پايان جا دارد كه از كليه مربياني كه از تهران جهت آموزش تشريف آورده بودند تشكر كنم.

اطلاعات و نحوه آموزش همگي تقريبا در يك سطح بود تنها چيزي كه آقاي شهرام عباس نژاد را از بقيه مربيان جدا مي كرد اخلاق بسيار عالي ايشان بود كه خيلي راحت اجازه مي دادند بچه ها با ايشان خودماني شوند و حتي در روزهاي آخر ايشان را شهرام صدا بزنند.

من خودم به شخصه خيلي از مصاحبت با ايشان لذت بردم و چهره هميشه خندان و شاد ايشان قوت قلبي بزرگ در اين چند روز صعود و آموزش بود.

 

 

+ نوشته شده در  شنبه دوم اردیبهشت 1391ساعت 21:44  توسط مهدی کریمی  |